luni, 30 aprilie 2012

HCM, pentru a şaptea oară campioană naţională!

Handbal Club Municipal Constanţa a învins, duminică, la Sala Sporturilor, scor 40-36 (23-17), pe Bucovina Suceava, asigurându-şi matematic un nou titlu de campioană a României la handbal masculin. Chiar dacă întâlnea echipa clasată pe podium înaintea acestei etape, HCM a controlat cu autoritate meciul, diferenţa de pe tabelă crescând constant: 4-0 (min. 6), 11-5 (min. 14), 23-17 (la pauză) şi 31-22 (min. 42). După pauză, antrenorul Constantin Ştefan a rulat aproape întreg lotul, iar HCM a încercat să ofere şi spectacolul dorit de tribune. A rezultat un meci frumos, cu goluri spectaculoase, cu un ritm foarte rapid, mult peste media campionatului. În urma acestui rezultat HCM şi-a asigurat cel de-al şaptelea titlu de campioană a României din istoria clubului. „O victorie mult mai clară decât o arată scorul. Am încercat să facem şi spectacol şi în mare parte ne-a reuşit“, a declarat portarul Ionuţ Rudi Stănescu. Pentru HCM au evoluat: Stănescu (16 intervenţii, 1x7m); Csepreghi 10g, Ghionea 7g (1x7m), Criciotoiu 5g, Angelovski, Novanc şi Buricea - câte 3g, Irimescu 3g (1x7m), A. Stamate, Şimicu şi Toma - câte 2g.