miercuri, 27 iunie 2012

Semifinale Euro 2012: Program şi televizări

În penultimul act al competiţiei Euro 2012 au ajuns 4 din cele mai mari forţe ale bătrânului continent, toate cele 4 echipe ajungând şi în trecut în finale ale Campionatului European, dintre acestea, doar Portugalia nereuşind să şi câştige competiţia. Opt Campionate Mondiale şi şase Campionate Europene, acesta este palmaresul celor 4 echipe calificate însemifinalePortugalia, Germania, Spania şiItalia.
Portugalia, singura echipă dintre cele 4 fără nici un trofeu va juca în prima semifinală în faţă Spaniei,miercuri 27 iunie, pe stadionul din Doneţk, de la ora 21:45. Spania, campioana mondială şi europeană en-titre, este favorită şi s-a calificat în această fază printr-o victorie ce a părut lejeră în faţa Franţei, scor 2-0. Potugalia se va baza în acest meci pe vedeta lui Real Madrid, Cristiano Ronaldo şi va încerca să profite de avantajul celor 2 zile de odihnă în plus pe care le-au avut în faţa Spaniei.
În cea de-a doua semifinală, care se va juca joi, 28 iunie, la Varşovia începând cu ora 21:45, se vor întâlni echipele care împreună au 7 titluri mondiale, Italia şiGermania. Ambele echipe s-au calificat în semifinale învingând cu acelaşi scor 4-2, dar în circumstanţe diferite. Germania şi-a dovedit superioritatea în faţa Greciei în primele 90 de minute, având emoţii în privinţa calificării doar 6 minute în a doua repriză a meciului după ce elenii au reuşit să egaleze scorul la 1 in cea de-a doua repriza. Italia a reuşit să se califice după executarea loviturilor de departajare în meciul cu Anglia, deşi şi peninsularii au ratat un penlaty prin fostul jucător al Fiorentinei, Riccardo Montolivo.